DNI WILANOWA Z WARSZAWĄ WOJTYŁY

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na tegoroczne Dni Wilanowa. W sobotę 7 września przed Pałacem Króla Jana III prezentowana będzie słynna Warszawa Wojtyły - replika jedynego samochodu, który należał do przyszłego papieża Jana Pawła II.

Dni Wilanowa to największa w ciągu roku impreza dzielnicy, na uczestników czeka moc atrakcji. Nie zabraknie wrażeń dla najmłodszych, a coś dla siebie znajdą miłośnicy sportu i zdrowego trybu życia, fani teatru i live cooking. Oraz motoryzacji.

Przez całą sobotę w przepięknej scenerii Pałacu Króla Jana III prezentowana będzie replika historycznego auta, którego właścicielem od 1958 roku był bp Karol Wojtyła. Co prawda nigdy nie miał prawa jazdy, ale jeździł nią z kierowcą, regularnie odprowadzając składki ubezpieczeniowe i opłacając podatki. Auto było dla niego niezawodnym środkiem transportu. Krakowski biskup, a później kardynał, dojeżdżał nim na wizytacje parafii oraz wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także na górskie wycieczki i spływy kajakowe. Warszawą podróżował także do stolicy, gdzie spotykał się z drugim patronem Muzeum, prymasem Stefanem Wyszyńskim.

Replikę samochodu wykonał Adam Klimek (TVN Turbo) na zamówienie Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. TVN Turbo wyemitowało odcinki specjalne programu Samochód marzeń. Kup i zrób, w którym pokazano, jak budowano replikę jedynego auta, którego właścicielem był Karol Wojtyła.