HARCERZE W HOŁDZIE STEFANOWI WYSZYŃSKIEMU

HARCERZE W HOŁDZIE STEFANOWI WYSZYŃSKIEMU, KAPELANOWI AK, PSEUD. RADWAN III

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia br., kard. Kazimierz Nycz w asyście harcerzy złożył wieniec pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego przy kościele sióstr wizytek na Krakowskim Przedmieściu. Uroczystość zorganizowało MT 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Miejsce ceremonii nie było przypadkowe. Jest mało znanym faktem, że ks. Stefan Wyszyński, późniejszy Prymas Polski, był kapelanem Armii Krajowej okręgu Żoliborz-Kampinos oraz szpitala powstańczego w podwarszawskim Laskach. Przygotowywał na śmierć powstańców, asystował przy ich operacjach, sam znosił rannych żołnierzy do szpitala, udzielał także posługi duszpasterskiej Niemcom i walczącym w ich szeregach Węgrach i Ukraińcach.

„Patrzył na płonącą Warszawę w czasie Powstania Warszawskiego właśnie z perspektywy Lasek. W miejscowości oddalonej od Warszawy o kilkanaście kilometrów w powietrzu fruwały kartki palącego się papieru, ze zniszczonych miejsc życia społecznego i kulturalnego” - mówił kard. Nycz.

Pod koniec powstania, na jednej z kartek przyniesionych przez wiatr, ks. Wyszyński odczytał słowa: „Będziesz miłował”. Skomentował to wówczas następująco:   „Nic droższego nie mogła nam przysłać ginąca stolica. To najświętszy apel walczącej Warszawy do nas i do całego świata. Apel i testament… Będziesz miłował”.

Te słowa znalazły się na biało-czerwonej szarfie, którą opasany został pomnik kard. Wyszyńskiego. Przy monumencie stu harcerzy z całej Polski pełniło wartę. Po ceremonii harcerze rozdawali mieszkańcom stolicy pięknie wydana przez Muzeum Jana Pawła II i Prymas Wyszyńskiego kartkę ze słowami: Będziesz miłował.

Tekst: Grzegorz Polak

Fot. Joanna Krzyżanowska