KONCERT "GLORIA PATRI"

Gloria Patri

W sobotę 30 marca o godz. 16.00 w Świątyni Opatrzności Bożej odbył się koncert Gloria Patri, organizowany przez Centrum Myśli Jana Pawła II w ramach 10. edycji wielkopostnego Festiwalu Nowe Epifanie. Partnerem koncertu było MT5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Gloria Patri  to hołd dla Jana Pawła II w 14. rocznicę jego śmierci. Usłyszeliśmy aż jedenaście warszawskich chórów wywodzących się ze środowisk akademickich i kościelnych.

Architektura Świątyni Opatrzności Bożej stała się punktem wyjścia do artystycznych poszukiwań – podczas koncertu chóry zostały ustawione tak, by muzyka „otaczała” słuchaczy.

Program koncertu czerpał inspirację z modlitwy – różańca. Usłyszeliśmy Pater Noster Jakuba Neske oraz Ave Maria w muzycznym ujęciu kompozytorów takich jak Tomas Luis de Victoria, Siergiej Rachmaninow, Janusz Dąbrowski, Michał Dąbrowski (prawykonanie), Franz Biebl i Javier Busto.

Podczas koncertu wykonano po raz pierwszy polichóralny utwór Gloria Patri autorstwa prof. Pawła Łukaszewskiego, skomponowany do słów doksologii. Koncert zwieńczyła kompozycja Zuzanny Falkowskiej do słów Jana Pawła II z placu Zwycięstwa w 1979 roku – Niech zstąpi Duch Twój.

W koncercie wzięły udział następujące chóry:

Chór Centrum Myśli Jana Pawła II – dyr. Jan Krutul
Chór Akademicki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego – dyr. Michał Dąbrowski
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego – dyr. Irina Bogdanovich
Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej – dyr. Joanna Korczago
Chór Schola Cantorum Maximilianum – dyr. Zbigniew Siekierzyński
Chór Tibi Domine – dyr. Justyna Pakulak
Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego – dyr. Michał Sławecki
Chór Uniwersytetu SWPS – dyr. Ewa Mackiewicz
Chór Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego – dyr. Adrianna Żołnierczuk

Warszawski Chór Międzyuczelniany – dyr. Borys Somerschaf

Zespół Wokalistyki Chóralnej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina – dyr. Dariusz Zimnicki