70. rocznica ingresu Prymasa Wyszyńskiego

1. rocznica ingresu Prymasa Wyszyńskiego

„Nie traćmy czasu na zgadywanie daty beatyfikacji”

– mówił podczas homilii kardynał Kazimierz Nycz

Dziękujmy Bogu za wspaniałe życie, dzieło i osobę prymasa Wyszyńskiego w służbie dla dwóch archidiecezji: gnieźnieńskiej i warszawskiej, dla Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego – mówił 6 lutego br. w homilii podczas Mszy św. w katedrze warszawskiej kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski w asyście swego biskupa pomocniczego Rafała  Markowskiego oraz 30 księży  przewodniczył  liturgii w 70. rocznicę warszawskiego ingresu prymasa Polski, abp. Stefana Wyszyńskiego. Ponieważ stołeczna katedra była zburzona, prymas Wyszyński – idąc wśród ruin i gruzów - odbył ingres 6 lutego 1949 r. do prokatedry, której rolę pełnił kościół seminaryjny przy Krakowskim Przedmieściu.

Kard. Nycz przywołał okoliczności poprzedzające tamto wydarzenia. Władze komunistyczne już od początku utrudniały życie nowemu prymasowi jak tylko mogły. W drodze z Gniezna na ingres do Warszawy zaplanowały zamach. Przez drogę, która miał jechać prymas, przeciągnięto stalową linę na wysokości głowy kierowcy i pasażera. Jednak arcybiskup Wyszyński  polecił zmienić kierowcy trasę, dzięki czemu nie doszło do katastrofy.

Wówczas nikt nie przypuszczał jakie będą owoce   posługi prymasa Wyszyńskiego, że przyjdą dniu trudne „na granicy przelewu krwi”. Prymas Wyszyński, od 1953 r. kardynał, w trudnych czasach obronił Kościół i doczekał owoców swojej posługi. W tym kontekście kaznodzieja przytoczył okres Wielkiej Nowenny i Milenium chrztu Polski, „czas wspaniałego a jednocześnie pokornego triumfu Kościoła w Polsce”. Kard. Nycz przytoczył także słynne słowa Jana Pawła II wypowiedziane do prymasa Wyszyńskiego w dzień po inauguracji pontyfikatu, że nie byłoby na Stolicy Piotrowej papieża-Polaka, „gdyby nie było Twojej wiary, nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła”.

„Módlmy się o rychłą beatyfikację kard. Wyszyńskiego. Nie traćmy czasu na zgadywanie jej terminu. Nikt go dziś nie zna. Pan daje nam jakiś czas, myślę, że niedługi, byśmy się do niej dobrze przygotowali. Żebyśmy tym pokoleniom, które przyszły po nas przybliżyli jego życie, dzieło i osobę” – powiedział kard. Nycz. „To będzie nasze najlepsze przygotowanie na to, czego wszyscy pragniemy” – dodał metropolita warszawski.

Po Mszy św. przy grobowcu Prymasa Tysiąclecia odmówiono modlitwę o jego beatyfikację, po czym Marcin Adamczewski, Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego złożył przy sarkofagu biało-czerwony wieniec, na którym widniała szarfa z napisem: „Niekoronowanemu Królowi Polski”. Taka sama, jaka spowijała trumnę kard. Wyszyńskiego podczas jego pogrzebu 31 maja 1981 r.

Organizatorem uroczystości było Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

(gp)

092A1637