XI Dzień Papieski w Mińsku Mazowieckim

Tegoroczny XI Powiatowy Dzień Papieski w Mińsku, którego Muzeum jest od kilku lat patronem, to inicjatywa, która wpisała się już na stałe w kalendarz wydarzeń Muzeum.

XI Powiatowy Dzień Papieski był okazją do uczczenia 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża, ale i okazją do świętowania 100-lecia niepodległości Polski. W tym roku pomysł polegał na zorganizowaniu Wielkiego Testu z Historii Polski z Janem Pawłem II – w formie konkursu multimedialnego dla uczniów starszych klas szkół podstawowych i klas I-II szkół ponadpodstawowych oraz dla drużyn rodzinnych.

Trzy papieskie szkoły – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Mińsku Mazowieckim, Szkoły Salezjańskie w Mińsku Mazowieckim i Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej zaprosiły 16 października szkoły podstawowe i ponadpodstawowe z powiatu mińskiego do udziału w wyżej wspomnianym teście. Wyzwanie podjęło 16 drużyn ze szkół z Mińska Mazowieckiego, Jakubowa, Kałuszyna, Marianki, Janowa, Dębego Wielkiego, Mistowa, Cegłowa, Sulejówka, Huty Mińskiej. Trzyosobowe drużyny zmierzyły się z pytaniami dotyczącymi historii Polski i życia oraz nauczania Jana Pawła II. Oba konkursy odbyły się we wtorek 16 października: o godz. 12.00 - dla uczniów, o godz. 16.00 - dla dorosłych w SP3 w Mińsku przy ul. Budowlanej.

Najlepiej w konkursie poradziła sobie drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Karola Wojtyły w Hucie Mińskiej, drugie miejsce zajęli reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II. Na podium znaleźli się też uczniowie ze szkoły w Dębem Wielkim.

W jury pracowali nauczyciele historii z trzech szkół papieskich oraz przedstawiciele instytucji wspierających: pan Bogdan Sadowski z Centrum Myśli Jana Pawła II, pan Piotr Dmitrowicz z Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego oraz Radek Molenda z tygodnika “Idziemy”.

Zanim jurorzy ogłosili wyniki konkursu, goście mogli posłuchać debaty historycznej o entuzjastach, czyli twórcach polskiej niepodległości. Wszyscy uczestnicy konkursu oraz ich opiekunowie zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

Laureaci otrzymali dodatkowe nagrody. Spotkanie zakończyło się tradycyjnie przy papieskich kremówkach.

Muzeum dziękuje wszystkim organizatorom za inicjatywę i organizację Testu a uczestnikom Testu gratuluje postawy i wiedzy. Mamy nadzieję, że widzimy się za rok.

Źródło: http://www.gm2.pl/?p=20789