Koncert z okazjii 40-lecia pontyfikatu Jana Pawła II

Oratorium Pieśń o Bogu ukrytym na 40-lecie rozpoczęcia pontyfikatu

Czterdziestą rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II w Świątyni Opatrzności Bożej uczczono wystawieniem oratorium Pieśń o Bogu ukrytym. Utwór powstał na kanwie debiutanckiego poematu Karola Wojtyły z 1944 r. pod tym właśnie tytułem. Muzykę skomponował znakomity pianista jazzowy Włodek Pawlik.

Oratorium zostało wzbogacone o fragmenty z Tryptyku rzymskiego Jana Pawła II, a także o dialog Ojca Świętego z mieszkańcami Gliwic z 17 czerwca 1999 r.

Dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Ryszard Peryt powitał słuchaczy pozdrowieniem: „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”, pierwszymi słowami, jak zauważył, skierowanymi przez Jana Pawła II do uczestników pamiętnej mszy św. odprawionej 2 czerwca 1979 r. na placu Zwycięstwa. Jak tłumaczył, są one nadal wezwaniem dla Polaków.

Z kolei dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Marcin Adamczewski przywołał ze wspomnianej homilii słowa: „Wszystko, co Polskę stanowi”. Papież, który wypowiedział je w 1979 r., nawiązywał do Aktu Milenijnego złożonego 3 maja 1966 r. na Jasnej Górze przez Episkopat Polski pod przewodnictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Dyrektor Adamczewski zwrócił uwagę, że koncert odbywa się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie powstaje Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Znakomicie brzmiały orkiestra i chór Polskiej Opery Królewskiej pod batutą Tadeusza Karolaka. Bardzo dobrze zaśpiewali soliści: Aneta Łukaszewicz (mezzosopran) i Witold Żołądkiewicz (baryton), śpiewak o perfekcyjnej dykcji.

Słuchacze oczekiwali więcej „wejść” solowych Włodka Pawlika, który wystąpił ze swoim nieodłącznym trio, jednak kompozytor najwyraźniej podporządkował się dyscyplinie gry zespołowej.

Prawdziwą rewelacją okazał się jednak dyrektor Ryszard Peryt w roli narratora. Dzięki jego interpretacji trudne w percepcji słowo poetyckie Karola Wojtyły zabrzmiało jeszcze wyraźniej jako modlitwa, dialog poety z Bogiem, przechodzący momentami w osobistą, filozoficzną refleksję.

Koncert zorganizowało Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

(gp)