Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia

Wernisaż wystawy "Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia"

16 października 2018 roku przed Kordegardą - Galerią Narodowego Centrum Kultury odbyło się uroczyste otwarcie jubileuszowej wystawy plenerowej pt. „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”, przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Dyrektor Muzeum Marcin Adamczewski powiedział, że wystawa – złożona z kilkunastu plansz z cytatami Papieża i prymasa – przedstawia „krótkie informacje w formie esemesów”, co ułatwia ich zapamiętanie. „Przechodząc Krakowskim Przedmieściem możemy przyswajać wartości, które Jan Paweł II i prymas Wyszyński głosili, przekazali i zostawili nam jako testament” – dodał Adamczewski. „Myślę, że na tym polega nasza rola, żebyśmy my nie mówili o nich, tylko żeby oni sami mówili” – dodał. Prezes IPN przypomniał  o przypadającej obecnie 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, ale także o związanym z tematem wystawy tegorocznym 70-leciu objęcia prymasostwa przez Stefana Wyszyńskiego.

Na zdjęciu: Marcin Adamczewski, Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Prof. Rafał Wiśniewski, Dyrektor NCK

"Ich nauczanie jest nam potrzebne i jest nadal aktualne. Potrzebne jest nie tylko Polsce, nie tylko Europie, ale i całemu światu" - powiedział Jarosław Szarek. Do tytułu wystawy nawiązał także Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury (NCK także jest współorganizatorem ekspozycji), który zwrócił uwagę, że Jan Paweł II oraz prymas Wyszyński uczyli nie tylko gramatyki życia, ale i gramatyki moralności – jak mówił – ważnej w obecnych czasach „różnych relatywizmów”.

Wystawę możemy zobaczyć przed Kordegardą do 30 października 2018 r.

Wystawę  można pobrać ze strony:

Na zdjęciu: Joanna Olendzka, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego