Spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą

„Polska. To imię nas wszystkich określa. To imię nas wszystkich zobowiązuje. To imię nas wszystkich kosztuje…”

Jan Paweł II, Jasna Góra, 18 czerwca 1983 roku

Refleksja Jana Pawła II o Ojczyźnie z wieczoru czuwania podczas Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze 18 czerwca 1983 r. stała się dedykacją Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego dla Prezydenta Andrzeja Dudy pod jego zdjęciem, wykonanym zabytkowym wielkoformatowym aparatem z Zakładu Pawła Bielca w Krakowie, którym zrobiono między innymi słynne zdjęcie z lat młodzieńczych studentowi polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Karolowi Wojtyle.

Przedstawiciele Muzeum mieli radość i przyjemność osobistego przekazania tej unikatowej fotografii Prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim 3 października 2018 r.

Przekazanie zdjęcia przez przedstawicieli Muzeum stało się okazją do rozmowy z Panem Prezydentem Dudą o bohaterach Muzeum, a zarazem Ojcach Polskiej Wolności : Janie Pawle II i Prymasie Wyszyńskim. Była też możliwość podzielenia się z Prezydentem koncepcją Muzeum i celami, jakie sobie ono stawia. Prezydent Duda życzył całemu Zespołowi Muzeum inspiracji i determinacji w tworzeniu ekspozycji.

Zdjęcie Prezydenta Dudy wykonał w Święto Dziękczynienia 3 czerwca br. Paweł Sobczyk, fotograf, operator filmowy i reżyser. Ku naszej wielkiej radości, mimo dużej złożoności całego przedsięwzięcia i stanu technicznego ponad 100-letniego zabytkowego aparatu, portret Pana Prezydenta wyszedł niezwykle pięknie. Promień światła na wizerunku Andrzeja Dudy, uczynił fotografię niemal symboliczną.

Druga odbitka unikatowego zdjęcia, z dedykacją Prezydenta Andrzeja Dudy, trafi na ekspozycję Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.

Joanna Olendzka

Prezydent Andrzej Duda z portretem wykonanym zabytkowym aparatem z Zakładu Pawła Bielca w Krakowie, przekazanym przez przedstawicieli Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Fot. Paweł Sobczyk

Spotkanie przedstawicieli Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego z Prezydentem Andrzejem Dudą, KPRP 3.10.2018, Fot. Paweł Sobczyk

Przekazanie fotografii, na zdjęciu od lewej Joanna Olendzka, Paweł Kurtyka, Prezydent Andrzej Duda, Marcin Adamczewski, Andrzej Arseniuk Fot. Krzysztof Sitkowski KPRP